Akü alırken nelere dikkat edilmeli

Akü alırken nelere dikkat edilmeli

Akü alırken nelere dikkat edilmeliAkü, motorun ateşlemesini sağlayarak aracı çalıştırır. Bu nedenle araçlardaki elektrik aksamı içerisinde en önemli parçaların başında gelen akülerin kullanım ömürleri vardır. Uzun süreli kullanımların ardından akünün şarj kapasitesi azalır ve araç performansını düşürür. Bu nedenle zaman içerisinde araç yeni bir aküye ihtiyaç duyacaktır. Yeni bir akü satın alınırken sürücülerin akü ve araç özelliklerine dikkat etmesi gerekir. Araç kapasitesinin altında bir akü satın alındığında, aracın çalışması için ihtiyaç duyduğu ateşlemeyi gerçekleştirmeyecektir ve bazı parçaların bozulmasına neden olacaktır.

Akü Boyutuna Dikkat Edilmeli

Aküler farklı boyutlarda ve büyüklüklerde üretilmektedir. Yani her akü her araca uymaz. Bunun için aracınızın akü bölmesine sığacak büyüklükte bir ürün tercih etmeniz gerekir. Araçların fiziksel koşullarına uyum sağlayacak akü modelleri, sürücülere akü değişimleri sırasında da kolaylıklar sağlar. Yeni akü alınırken soğuk motor çalıştırma özelliğinin de olup olmadığına bakılmalıdır. Motoru soğukken çalışan akülerin kullanım ömürleri daha uzun olmaktadır. Soğuk havaların bol yaşandığı yerlerde yaşıyorsanız soğuk motor çalıştırma özelliğinin bulunmasına mutlaka dikkat edilmelidir.

Şarj Kapasitesi Yüksek Olmalı

Şarj kapasitesinin yüksek olması, dayanıklı ve uzun kullanıma sahip akülerin anahtar özelliğidir. Özellikle alternatörün arızalandığı zamanlarda yüksek şarj kapasitesine sahip aküler, aracın diğer elektrik sistemine güç vermeye yardımcı olur. Şarj kapasitesi, akünün araçların ihtiyacı olan elektriğin ne kadar uzun süre sağlayabileceğini gösterir.

Nerede Kullanılacağı Önemlidir

Akü satın alınırken hangi araç için kullanılacağına mutlaka dikkat edilmelidir. Araba aküleri ile diğer araçlar için kullanılan aküler özellikleri birbirinden farklıdır. Bunun için akünün hangi ekipman için kullanılacağı satın alınırken göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle tekne, yat, vapur gibi deniz araçları için akü alınacaksa amper sayısı ve kaç saat kullanılacağı da değerlendirilmelidir.

Etiketler

En ucuz akü , ucuz akü , akü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.