yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

BAKAN URALOĞLU TERSANEMİZİ 85’E, YILLIK ÜRETİM KAPASİTEMİZİ 4,8 MİLYON DEDVEYT TONA YÜKSELTTİK

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Muğla‘nın Milas ilçesindeki Ören Yat İmalatı Bakım Tamirat ve Çekek Yeri’nin açılışında yaptığı konuşmada, “2002 yılında 37 olan tersane sayımız 85’e, yıllık üretim kapasitemizi ise 550 bin dedveyt ton’dan 4,8 milyon dedveyt tona yükselttik” dedi.

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bir dizi ziyaret kapsamında geldiği Muğla

’11 MİLYAR LİRA ÖTV’SİZ DAYANAK VERDİK’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, denizcilik kesiminde değerli projeleri hayata geçirdiklerini söyleyerek, “2002 yılına kadar neredeyse yalnızca İstanbul Tuzla’da sıkışmış olan bir tersanecilik faaliyeti kelam konusuydu. Türk bayraklı gemiler kara listedeydi. Vergi yüklerinden bunalmış bir denizcilik dalı vardı lakin AK Parti hükümetleri olarak bu gidişata ‘dur’ dedik. 2002 yılından bu yana bir deniz kaptanının oğlu olan Cumhurbaşkanımızın vizyonu ve kaptanlığında denizcilerimizin bahtını ak, yolunu açık etmek için çok değerli atılım ve siyasetler gerçekleştirdik. Hayata geçirdiğimiz kontrol ve uygulamalarla Paris MoU’da 2008 yılında beyaz listeye geçtik. O günden bu yana da beyaz listedeyiz. Türk bayrağı denizcilik bölümünde dünyanın en itibarlı bayrakları ortasında yer almaktadır” diye konuştu.Denizcilerin yükünü paylaşmak için ÖTV’siz yakıt uygulamasını hayata geçirdiklerini belirten Bakan Uraloğlu, “2004 yılından itibaren, sicillerimize kayıtlı yük ve yolcu taşıyan gemilere, ticari yatlara, hizmet ve balıkçı gemilerine ÖTV meblağını sıfıra indirdik. Bugüne kadar kesime yaklaşık 11 milyar lira ÖTV’siz yakıt takviyesi verdik” dedi.

‘GEMİ SİPARİŞİNDE TÜRKİYE, DÜNYADA 7’NCİ SIRADA’

Gemi siparişinde Türkiye’nin dünyada 7’nci sırada olduğunu söyleyen Bakan Uraloğlu, “Bugün ülkemiz 217 limanında 543 milyon ton yük, 12,4 milyon TEU konteyner elleçlenen Tekirdağ, Ambarlı, Kocaeli ve Mersin’de bulunan konteyner limanları dünyada birinci 100 liman ortasına giren, 85 aktif tersanesi ile gemi siparişinde dünyada 7’nci, 45,7 milyon dedveyt tona ulaşan deniz ticaret filosu ile dünya sıralamasında 12’nci sırada yer alan ve 1 milyonu aşan amatör denizcisi ve 138 bin gemi insanıyla dünyanın önde gelen denizci ülkeleri ortasındadır. Gemi inşa kesimimizin emek ağır niteliği ve oluşturduğu geniş faaliyet alanıyla ülkemizdeki istihdamın artmasına da değerli katkılar sağlamaktadır. İstihdamı değerli ölçüde arttıran bu dalda çalışan sayısı yüz binlere dayanmıştır. Yan sanayi çalışanlarıyla birlikte değerlendirildiğinde çok sayıda beşere geçim kaynağı olan dev bir bölümden bahsediyoruz. Memnuniyetle tabir etmek isterim ki Türk gemi inşa sanayi en son teknolojileri kullanan etrafa hassas, yüksek kaliteli ve taahhütlerine sadık, işi vaktinde bitiren özellikleriyle dünyada saygın bir yere sahiptir” diye konuştu.

‘BALIKÇI GEMİSİ İNŞASINDA İSPANYA’YI GERİDE BIRAKTIK’

‘YILLIK 60 TEKNE ÜRETİMİ YAPILACAK’

Açılan tekne imal alanında yıllık 60 tekne imal edilmesini planladıklarını söyleyen Bakan Uraloğlu, şöyle devam etti: “Günümüzde, yatlara talebin giderek arttığını da görmekteyiz. Gururla belirtmek istiyorum ki ülkemiz dünya harika yat sanayisinin parlayan yıldızıdır. Yat inşa bölümünde global pazarda kıymetli bir pozisyonda olan ülkemiz bilhassa mega yat inşası noktasında İtalya ve Hollanda’nın arkasına dünyada 3’üncü sırada yer yer almaktadır. Koordinesi Bakanlığımızca gerçekleştirilen ve Avrupa’nın en büyük tekne imal yeri pozisyonuna gelecek olan İzmir Çaltılıdere Tekne İmal ve Çekek Yeri Projesi de tüm süratiyle devam etmektedir. Bartın Kurucaşile Tekne İmal Yeri projemiz de hayata geçmiş ve faaliyetlerine başlamıştır. Burada açılışını yapmak üzere toplandığımız Ören Tekne İmal ve Çekek Yeri, 275 bin metrekare alan üzerinde 16 hangarda, 32 kooperatif üyesi işletmeciyle tekne imal ve çekek faaliyeti yürütecektir. Bu alanda sağlanacak 4 bin kişilik istihdam bölge ve ülkemiz insanına ekmek kapısı olacaktır. Boyutlarına bağlı olarak yıllık 60 tekne üretimi yapılması planlanmaktadır. Güzel uğurlu olsun.”

KRUVAZİYERLER İÇİN FETHİYE’DE LİMAN PROJESİ

Fethiye’de kruvaziyerler için liman projesi olduğunu belirten Bakan Uraloğlu, “Yatçılığın değerli bir kesimi olan yat limanlarının ülkemizdeki durumuna da bakacak olursak 63 yat limanı ve yat yanaşma yerinde 25 bin 38 yat bağlama ve barınma kapasitesine sahibiz. Yapacağımız yatırımlarla bu kapasitenin çok daha üzerine çıkmayı planlamaktayız. Ege Bölgesi’nde yeni yat limanları yapılması gayesiyle devam eden proje çalışmalarımızla 5 bin tekne bağlama kapasitesi elde edeceğiz. Yat limanlarının yanında kruvaziyerler için de Fethiye’de yeni bir liman yapılması maksatlı proje çalışması sürdürüyoruz. Başka taraftan, amatör denizcilerimizden de özel teknelerinin bağlama ve barınma yeri için birçok talep geliyor. Bu kapsamda da yat limanı konsepti dışında, müsaade onay sürecini kısaltıp yatırım maliyetini düşürmek suretiyle tekne bağlama kapasitesini artırmayı amaçlayan çalışmaları paydaşlarımızla hayata geçiriyoruz. Bu çalışmayla koyların adil kullanılacağı, etraf dostu uygulamalar sayesinde kirliliğin önleneceği, kıyı kaynaklarının verimli kullanımının artacağı, düşük maliyetle sosyoekonomik yarar sağlayacak bir yapı oluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

‘DENİZLERİMİZ MAVİ VATANIMIZDIR’

Uluslararası kuruluşlarda değerli muvaffakiyetler elde edildiğine dikkati çeken Bakan Uraloğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak denizciliğimizin daha da gelişmesi, denizlerimizden sağlanan imkanların artırılması, kaynaklarının iktisada kazandırılması için daha da faal çalışacağız. Zira bizim için denizcilik yalnızca bir uğraş değil, kültürdür, güçtür. Denizlerimiz, Mavi Vatanımızdır. Hepimiz çok düzgün biliyoruz ki denizciliğimizin bugün geldiği pozisyon devletimizin denizciliğimize verdiği ehemmiyet ve dalın paydaşları sayesindedir. Bakın bütün bu olumlu gelişmelerin bir sonucu olarak geçtiğimiz hafta Milletlerarası Denizcilik Örgütü (İMO) kurul üyeliği seçimlerinde ülkemiz tarihinin en yüksek oyunu alarak üst üste 13’üncü kere seçildi. Tekrar bölümümüz için hoş bir gelişme de Türk Loydu, Milletlerarası Klas Kuruluşları Birliği’ne (IACS) üye oldu. Bu gelişme, Türk Loydu’nun milletlerarası seviyede tesirini arttırarak, Türk denizcilik dalının ve gemi endüstrisinin daha fazla kelam sahibi olmasına da katkı sağlayacaktır. Yat inşa endüstrisi için yüksek standartlı örnek bir proje alanı olan Ören Tekne İmal ve Çekek Yeri Projesi’nin vatanımıza ve milletimize güzel olmasını diliyorum” dedi.

‘DENİZCİLİK KESİMİNE BÜYÜK İVME KAZANDIRACAK’

Programda konuşan Muğla Valisi İdris Akbıyık ise Milas Ören Yat İmalatı, Bakım, Tamir ve Çekek Yeri’nin Akdeniz ve Ege’nin süper koylarını ziyaret eden yüzlerce tekneye hizmet vereceğini söyledi. Vali Akbıyık, “Muğla’mız 1484 kilometre uzunluğunda kıyı şeridiyle, sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ülkemiz ve dünya turizminin kıymetli odak noktalarındandır. Her yıl yaklaşık 3 milyon yabancı ve 5 milyonu aşan yerli turiste mesken sahipliği yapmaktadır. Alternatif turizm çeşitliliğinde ülkemizde birinci sırada yer alan ilimiz, turizm kesiminin yanında tarımda, madencilikte bilhassa mermercilikte en ön safta yer almaktadır. Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz Milas Ören Yat İmalatı Bakım Tamirat ve Çekek Yeri, Akdeniz’in bu alanda en büyük tesisi olma özelliğine sahiptir. 283 bin 71 metrekarelik alan üzerine inşa edilen, yaklaşık 1500 yat kapasitesine sahip olan ve 2 bin şahsa istihdam sağlayacağı öngörülen tesis, yat turizmine, denizcilik dalına büyük bir ivme kazandıracaktır” diye konuştu.Açılışın akabinde Bakan Uraloğlu ve beraberindeki heyet, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Muğla kent merkezine hareket etti. (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Aktüel
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

ABD, İsrail’e Gazze taarruzlarını sonlandırması için müddet verdi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.