Güney Ege Sahilleri Giderek Doluyor (2)

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nin tamamlanmasıyla tatil beldeleri yeniden dolmaya başlarken, Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip Muğla’da rezervasyonlarda artış yaşanıyor.

Türkiye’nin 1484 kilometre ile en uzun kıyı şeridine sahip ili olan Muğla, turizm çeşitliliği, kültürel varlıkları ve muhteşem doğasıyla, 240 bin yatak kapasiteli tesislerinde, yerli ve yabancı misafirlere unutulmaz tatil imkanları sunuyor.

Bölgede deniz, kum ve güneşin yanı sıra tarihi mekanlar da ziyaretçi çekiyor. Farklı medeniyetlere ait izleri bünyesinde barındıran kent, bölgenin kültür turizmine de büyük katkı sağlıyor.

Seçimlerin tamamlanmasıyla tatil beldeleri yeniden dolmaya başlarken, 240 bine yakın yatak kapasitesi ile önemli bir destinasyon olan Muğla ve turistik ilçelerinde hafta başından itibaren turizm hareketliliği arttı.

Seçimlerin ilk turda tamamlanmasıyla Muğla’nın Bodrum, Marmaris, Fethiye, Ula, Datça, Dalaman ve Ortaca ilçelerindeki merkezlere dönüş yapan tatilciler gönüllerince eğleniyor.

Dalaman Ortaca Köyceğiz Turizm Otelciler ve İşletmeciler Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur, son yılların en iyi turizm sezonunu yaşadıklarını söyledi.

Seçimlerin ardından tekrar sahillerde hareketlilik yaşanmaya başladığını belirten Okutur, ‘Şimdi artık her şeyi bir kenara bırakıp ekonominin iyiye gitmesi ve turizmin hak ettiği yere gelmesi için çalışmamız lazım. Bu yıl iyi bir turizm sezonu yaşıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu yoğunluk artarak devam edecek.’ dedi.

Seçim sürecinin ardından vatandaşların tekrar kaldıkları yerden tatile devam ettiğini vurgulayan Okutur, şöyle konuştu:

‘Seçimlerin ilk turda tamamlanmasıyla vatandaşlar tatile çıkmak için rezervasyon yapmaya başladı. Bunu hafta başından itibaren aldığımız rezervasyonlarda görebiliyoruz. Bayramda bölgemizde yüzde 100 doluluk vardı. Seçim nedeniyle bu doluluk yüzde 50’lere düştü. Şimdi ise yüzde 70 civarında doluluk var. 15 Temmuz’dan sonra sezon yeniden hareketlenecek ve doluluk oranlarımız yüzde 90-95’lerin altına düşmeyecektir. İnşallah bu yıl iyi bir sezon geçireceğiz.’

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Genel Sekreteri Orhan Kavala, seçimler nedeniyle daha önce gelen birçok misafirin, seçimde oy kullanmak üzere kendi illerine geri döndüğünü söyledi.

Seçimin ardından pazartesi ve salı gününden itibaren Bodrum’a dönüşlerin başladığını belirten Kavala, ‘Bu artarak da devam ediyor. Bu yoğunluğun temmuz ve ağustos ayında herhangi bir sıkıntı olmazsa Türk müşteriler açısından iyi bir dönem olacağını kesinlikle görüyoruz. Bu oylarda otellerimizdeki doluluk oranları yüzde 90’ların üzerinde olacak.’ diye konuştu.

‘Ciddi iç pazar talebi var’

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, temmuz ayı itibarıyla rezervasyonlarda artış yaşandığını ifade etti.

Artışın sonraki aylarda da süreceğini anlatan Bülbüloğlu, ‘Ciddi bir iç pazar talebiyle karşı karşıyayız. Sadece Marmaris’te değil güneydeki bütün destinasyonlarda görüntü böyle. Marmaris dış pazarda çok popüler bir destinasyon. İngiltere’den çok iyi rezervasyonlar alıyoruz. Ocak ayından bu yana bu akış devam ediyor.’ diye konuştu.

TÜRSAB Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ali Kırlı, gelecek haftadan itibaren özellikle iç pazarın Marmaris ve çevresine ilgi göstereceğini ve Adana’dan Dalaman’a ilk uçağın ineceğini söyledi.

Kırlı, Marmaris’in dolu dolu 3 ay geçireceğini, doluluk oranlarının yüzde 90’ların üzerinde olacağını kaydetti.

Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı Bülent Uysal, ilçedeki otellerin bayramda yüzde yüz, haziran ayı genelinde de yüzde 90 dolu geçirdiğini söyledi.

Temmuz’da tatile çıkacaklara rezervasyonlarını yaptırmalarını tavsiye eden Uysal, ‘İlçemiz 55 bin yatak kapasitesiyle yıllık ortalama 1 milyon 500 bin turisti ağırlıyor. İlçedeki Babadağ, Ölüdeniz, Kayaköy, tarihi Likya Yolu gibi ünlü tarihi ve doğal güzellikler ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Fethiye, misafirlere her keseye uygun tatil yapma imkanı sunuyor.’ değerlendirmesinde bulundu.

Bölgeye gelen Rus ve Ukraynalı turistlerde yüzde 65, İngiliz pazarında da yüzde 40 artış olduğunu vurgulayan Uysal, şunları kaydetti:

‘Yılbaşında Fethiye’de çekimi yapılan Çin’in yarışma programıyla Çinli turistler de bölgeye ilgi gösteriyor. Yerli turist tatilini 1 Temmuz’da yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ndan sonraya erteledi. Şu an itibarıyla Temmuz ve Ağustos’ta bölgedeki otellerin yüzde 80’i dolu. Sınavın ardından otellerin yüzde 100 doluluklara ulaşacağını tahmin ediyoruz.’

Uysal, Fethiye’nin Dalaman havalimanına yakınlığıyla da tatile çıkacaklar için cazibe merkezi olduğunu belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.