Kordon ve Pasaport esnafına çöp uyarısı

Kordon ve Pasaport esnafına çöp uyarısı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kordon ve Pasaport esnafından, yer altına alınan çöp konteynerlerinin kullanımına özen gösterilmesini istedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kordon ve Pasaport esnafından, yer altına alınan çöp konteynerlerinin kullanımına özen gösterilmesini ve büyük çöp poşetlerinin doğrudan çöp kamyonlarına verilmesini istedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çöplerini yer altına alınan konteynerlere boşaltan Kordon ve Pasaport esnafını uyardı. Daha önce ev ve işletmelerden çıkan çöplerin kötü görüntü oluşturduğu ve çevre kirliği yarattığı güzergahta hayata geçirilen yeni uygulamanın daha verimli olması amacıyla bir bilgilendirme broşürü hazırlayan Büyükşehir Belediyesi, broşürleri Kordon ve Pasaporttaki esnafa tek tek dağıttı. İşyeri sahipleri ve çalışanlarına daha temiz bir çevre için, çöplerin belli kurallara uyularak atılması gerektiği hakkında kısa bilgilendirme de yapan belediye ekipleri, yeni sistemin sağlıklı çalışması için konteynerlerin kullanımında daha özenli olunmasını ve konteynerlere sığmayan büyük çöp poşetlerinin 23 Haziran 2014 Pazartesiden itibaren günde üç kez geçecek çöp kamyonlarına atılmasını istedi.

Daha temiz İzmir için el ele başlığı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlunun imzasıyla hazırlanan broşürde, esnafın çöp poşetlerini, Atatürk Caddesinden (1.Kordon) 13.00-14.00, 16.00-17.00 ve 24.00-02.00 saatleri arasında geçen çöp kamyonlarına atması gerektiği bilgisi yer alıyor. Bilgilendirme metninde, çöplerin dükkanların önüne bırakılmaması ve çöp kamyonun geçtiği zaman çıkarılması gerektiği bilgisi dikkat çekiyor. Broşürde ayrıca, katı atıkların kolay parçalanmayan ve sızdırmaz poşetler içinde biriktirilmesi, ambalaj ve yemek atıklarının ayrı poşetlere konulması uyarısı da var.

Çöp konteynerleri, Kıyı Tasarımı Projesi kapsamında Alsancak Limanı ile Konak Pier arasındaki bölgede yerin altına alındı. Görüntü ve çevre kirliliğinin önüne geçilmesi hedeflenen uygulama kapsamında özel olarak üretilen 3 metreküp hacmindeki 38 adet konteyner, 17 noktaya yerleştirildi. Kıyı şeridinin estetiğini bozmayacak şekilde tasarlanan konteynerler, kapaklarının pedalla açılması nedeniyle kötü kokunun dışarı çıkmasını engellerken görüntü kirliliğinin de önüne geçiyor.

Konteynerlerin kapağı sokak hayvanlarının içine girmemesi ve atılan çöpleri karıştırmaması için yukarı doğru değil, öne doğru açılıyor ve çöpler kapağa yerleştirilen hazneye atılıyor. Kapak kapandığı zaman çöpler konteynerin içine düşüyor. Biriken çöpler yine özel olarak üretilen vinçlerin kullanıldığı çöp kamyonlarıyla toplanıyor. Görüntü ve çevre kirliliğinin önüne geçilmesi için her ayrıntının düşünüldüğü yeni sistem, toplama işlemi sırasında sızıntı ve taşma yaşanmasına da izin vermiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.