Muğla Datça’da 3 Köpeğin Zehirlenerek Telef Edilmesi Protesto Edildi

Muğla’nın Datça ilçesinde, geçen 27 Ocak’ta 1’i sahipli 3 köpeğin kimliği belirsiz ve kişilerce tarım ilaçlı yiyecekler verilerek telef edilmesi hayvanseverler tarafından protesto edildi. İskele Mahallesi Burgaz Mevkii’nde, geçen 27 Ocak’ta ‘Bambam’ ve ‘Kuşçu’ isimli iki sokak köpeği ile ‘Karamel’ isimli sahipli köpek, ağızlarından köpük gelmiş şekilde ölü bulundu. Köpeklerin kimliği belirsiz kişi veya kişilerce tarım ilaçlı yiyecekler verilecek zehirlendiği belirlendi. Can dostlarının zehirlenerek öldürülmesi hayvanseverlerin tepkisine neden oldu. Sevgi Yolu’ndaki çocuk parkında, dün (Pazar) bir araya gelen hayvanseverler, can dostlarının katledilmesini protesto etti. Eyleme katılanlar, ellerinde zehirlenen köpeklerin resimleriyle birlikte, ‘Katilimi bulun’ ve ‘Hayvanlara eziyete hayır’ yazılı döviçler taşıdı.

Datça Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu ve Datça Hayvan Sevenler Derneği temsilcisi Ayşegül Çelik Şahin, sorumluların bulunup, hakettikleri cezayı çekmesi için Kaymakamlık, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü gibi gereken her yere durumu aktarıp, gereken şikayetlerde bulunduklarını söyledi. Kısa bir süre önce bir kümese giren sokak köpeklerinin 40 tavuğu telef ettiğini hatırlatan Şahin, Sahiplerinin sorumsuzluğu yüzünden hayvanların canlarından olması ve acı çekmesi büyük bir adaletsizlik. Ağıl, çit yapmayan, hayvanlarını her tehdide açık biçimde besleyip, onlardan sadece faydalanmaya bakan sahipleri masum mu Hiç suçları yok mu Bazı kişiler köpeklerini dağlara, bayırlara terk edip gidiyorlar. Bu hayvanlar daha sonra yiyecek hiçbir şey bulamadıklarından giderek vahşileşmeye başlıyorlar. Kocaman, vahşileşen ve nereden ne bulursa onu yiyen köpekler haline geliyorlar. Bir müddet sonra doğal olarak insana, köye, kümeslere, gelmeye başlıyorlar. Bunu engellemenin yolu, bu hayvanları dağa atmayacaksın. Bu hayvanları sahiplendiysen bakacaksın. Başka bir yolu yok dedi.

İlçenin pek çok yerinde yollarda dolaşan tavukların bulunduğunu hatırlatan Şahin, şunları söyledi

Bunlar otomobillerin altında ezilip ölüyorlar. Maalesef bu tavuklara gelişigüzel bakılıyor, ne bulursa onu yiyorlar. Sakat oluyor, yumurtaları satılıyor. Bazen et olarak satılıyor. Kısaca bir gelir kaynağı olarak bakılıyor. Sizin ekonomik kazanç sağladığınız bir hayvan olsa bile, hayvan bakmak böyle bir şey değil. Hayvan yetiştirmenin kuralları var. Kapalı alanları olmalı. Bundan ışık görmez bir alan kastetmiyorum ama korumalı bir yerde olacak. Sansara, tilkiye ve sokak köpeğine karşı da koruma olmalı. Bu olaylar bir grup gönüllü hayvanseverin takibi ile önlenemez. Tavuk besleyenlerin kümesleri kontrol edilsin. Sahipli hayvanların sokağa terk edilmesi engellensin. Bu konuda yetkililerden destek bekliyoruz diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.