Muğla Datça’da Kaçak İnşaatın Yıkılmasına, Mahkemeden Yürütmeyi Durdurma Kararı Geldi

Muğla’nın Datça ilçesinde, tarihi ve doğal SİT alanı içinde ruhsatsız olarak yapıldığı gerekçesiyle, Datça Belediye Encümeni tarafından, 27 Nisan Cuma günü (bugün) uygulanmasına karar verilen yıkım işleminin, Muğla 1. İdare Mahkemesi tarafından son anda durdurulması, tepkiyle karşılandı. Datça ilçe merkezine 15 kilometre mesafedeki, birinci derece doğal ve üçüncü derece arkeolojik SİT alanı içerisinde kalan inşaat, Datça Belediyesi tarafından iki kez mühürlenmesine rağmen devam etmiş, birinci ve ikinci katları tamamlanma aşamasına gelmiş ve ayrıca inşaatın önüne havuz yapımına başlanmıştı. Datça Belediyesi tarafından mühürlenerek, 62 bin TL para cezası kesilmesine karşın yapımına devam edildiği için kamuoyunda, ‘Devlete kafa tutan inşaat’ olarak nitelendirilen inşaatın, Datça Belediye Encümeni’nin kararı ile 27 Nisan’da yıkılmasına ve yıkım masraflarının inşaat sahiplerinden tahsil edilmesine karar verilmişti. Ancak Datça Belediyesi, Muğla 1. İdare Mahkemesi’nin oy birliği ile aldığı yürütmeyi durdurma kararı üzerine, yıkım işlemini iptal edildi. Mahkemenin, ileride telafisi güç ve imkansız zararları önlemek amacıyla, yürütmenin durdurulmasına ve yapılan işlemlerin, belge ve fotoğrafların bir ay içerisinde kendilerine gönderilmesine karar verdi. Datça Belediyesi’nin, talep edilen belgeleri bir aylık sürenin dolması beklenmeden ilgili mahkemeye gönderileceği bildirildi. Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Muğla 1. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararını saygıyla karşıladıklarını söyledi. İstenilen belgelerin, bir aylık süre beklenmeden en kısa sürede mahkemeye ulaştırılacağına dikkat çeken Başkan Uçar, Birinci derece doğal ve üçüncü derece arkeolojik SİT alanı içerisinde yapımı asla mümkün olmayan bir inşaatın, ileride telafisi güç zararlara yol açabileceği düşüncesiyle durdurulması, ileride yıkımın olmayacağı ve ruhsatlandırılacağı anlamına gelmez. Böyle SİT alanı içerisinde kalan yerlere, ruhsat verilmesi mümkün değil, olasılığı da yoktur dedi.

ÇEVRECİLERDEN İNŞAAT ALANINDA EYLEM

Datça kamuoyunda, sosyal medya üzerinden örgütlenen bazı sivil toplum kuruluş üyeleri ve çevreciler mahkemenin kararı üzerine bugün sabah saatlerinde inşaat alanına giderek protesto eylemi yaptı. Yaklaşık 100 kişilik grup, ‘Kıyılar halkındır talan edilemez’ diye slogan atarak, kıyı boyunca sevgi zinciri oluşturdu.

Datça Kent Konseyi Başkanı Hayriye Balkan burada yaptığı basın açıklamasında, doğanın ve tarihin talan edilmesinin kabul edilemez olduğuna dikkat çekti. Sarı limanda ruhsatsız başlanan inşaatın, belediye tarafından iki kez mühürlenmesine, para cezaları kesilmesine rağmen suç işlenerek mühür sökülerek inşaata devam edildiğine dikkat çeken Balkan, Burada yapılan, hepimizin ortak varlığına arsızca el koyma girişimi; bir ‘Orman kanununa’ uygun davranıştır. Bu davranış, geniş bir yurttaş topluluğunun temel halklarını ihlal etmektir dedi. Datça’nın yaşanılır yer olmaktan çıkaracak bu tarz eylemleri, her ne pahasına olursa olsun engelleyeceklerini ifade eden Balkan, Alınan yürütmenin durdurulması kararının süresi içinde inşaatın tamamlanmasına ve sonrasının olağanlaşmasına izsin vermeyeceğimizi, konuyusonuna kadar takip edeceğimizi belirtmek istiyoruz diye konuştu.

Çevreciler, açıklamaların ardından bölgeden ayrıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.