Muğla Datça’da Kültürel Hazine Avı

Avrupa ülkelerinde insanların saklanan sihirli kutuları bulmak üzere yollara düştüğü GPS tabanlı ‘Geocaching’ oyunu, Muğla’nın Datça ilçesinde kültürel hazine avına dönüştü.

Datça İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Avrupa Birliği Erasmus Programı kapsamında hazırlanan projeyle belli noktalara gizlenen ‘Web tabanlı GPS etiketli kutular’, Geocaching oyununu oynayan meraklılar tarafından bulundu. Ülkenin unutulmaya yüz tutan meslekleri ve kültürel değerleri böylelikle tekrar keşfedildi. Datça’ya, projeyi yerinde incelemek üzere Avusturya, Lihtenştayn, Portekiz, Bulgaristan ve Almanya’dan gelen 10 kişilik bir ekip, ilçedeki etkinliği beğendi. Oyun; su ve yel değirmenleri, sepet örme, közde Türk kahvesi, soğuk sıkım zeytinyağcılık, ipekböcekçiliği ve ipek dokumacılığı gibi günümüzde sayıları giderek azalan mesleklerin halen uygulandığı 30 ayrı noktaya yerleştirilen sihirli kutuların avına çıkılmasıyla başladı. Kültür hazinesi avına çıkan 20 kişilik ekip, ellerindeki cep telefonlarını kullanarak, Datça Limanı’ndaki Balıkçı Kooperatifi ve Közde Türk Kahvesi Limanı’nı buldu. Buldukları kutuların içine isimlerini yazıp yerine bırakan ekip, daha sonra Közde Türk Kahvesi Limanı’nda yorgunluk attı. Közde Türk kahvesi yapmayı öğrenen ekipten Lihtenştayn uyruklu Geri Tsenova, ocağın başına geçip kahve pişirdi. Datça İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Proje Koordinatörü Öğretmen Halil İbrahim Gül, Geocaching oyununun, ilk kez kültürel değerlerin tanıtımı amacıyla kullanıldığını söyledi. Datça’da geliştirilen projenin Avrupa ülkelerinden büyük ilgi gördüğünü belirterek, Uygulamanın yaygınlaştırılması planlanıyor. Bu amaçla 5 ülkeden 2’şer kişi olmak üzere 10 kişilik bir ekip ilçemize gelerek, yerinde incelemelerde bulundu. Bulunan kutular, konuklarımız tarafından işaretlenerek yeniden yerlerine konuldu. Yapılan keşifler, internet üzerinde paylaşılarak, yeni konuklar için iz bırakıldı dedi.

GEOCACHİNG NEDİR

Geocaching, oyuna dahil olan herkesin GPS (Global Positioning System) kullanarak paylaşılan ipuçlarını takip etmesi, bilmeceleri çözmesi ve bu sürecin sonunda ‘Geocache’ ya da ‘cache’ olarak ifade edilen hazineye ulaşması olarak ifade edilebilecek, zaman ve mekan sınırı olmayan bir açık hava oyunudur. Hazineler diğer oyuncular tarafından saklanmakta ve hazinenin koordinatları çoğu zaman bilmecelerle birlikte sisteme eklenmektedir. Oyunun çoğunluğu yürüyüş üzerine kurulu olsa da tırmanış ve dalış gibi daha pek çok farklı doğa sporu ile de zenginleştirilebilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.