Muğla Fethiyeli Çiftçinin Don Nöbeti

Muğla’nın Fethiye ilçesinde örtü altı sebze yetiştiriciliği yapan çiftçiler, seralarında nöbet tutarak, kurdukları soba ve ısıtma sistemleriyle ürünlerini dona karşı korumaya başladı.

Hava sıcaklığının 2-3 dereceye kadar düştüğü Fethiye’de, turfanda sebze üreten çiftçiler, meteorolojik uyarıları da dikkate alarak, seralarında ‘don nöbeti’ tutmaya başladı. Çiftçiler, seradaki dereceler 2’yi gösterdiğinde, içi odun dolu sobaları yaktı. Ürünleri zarar görmesin diye büyük çaba harçadı.

Domates üretimi yapan Mustafa Kaya, yurt genelinde etkili olan olumsuz havanın Fethiye’de de hissedildiğini, gece için gündüzden sürekli hazırlık yaptıklarını, odun hazırladıklarını belirtti. Kaya, emeklerinin heba olmaması için çaba sarf ettiklerini söyledi. Bir diğer üretici Ahmet Türedi ise, seralarındaki ürünleri don vurmaması için gündüz hazırlık yaptıklarını, akşam hava sıcaklığının düşmesiyle sobaları yaktıklarını ifade etti. Türedi, Ürünlerimize çocuğumuz gibi bakmak zorundayız, yoksa emeklerimiz boşa gider dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.