Muğla Kadınlar Mermer Atıklarından Mozaik Yapıyor

Kadınlar mermer atıklarından mozaik yapıyor

Muğla’nın dünyaca ünlü mermerinin atıkları, kadınların elinde mozaiğe dönüşürken banyo, dış cephe, tavan ve duvar kaplamaları gibi yerlerde kullanılıyor. Mozaikler, ABD başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihraç edilerek ülke ekonomisine katkı sağlanıyor.

Muğla’nın en önemli sanayi kollarından ve yeraltı zenginliklerinden mermerin atıkları dahi ülke ekonomisine değer katıyor. Kentte faaliyet gösteren firmalardan biri, bunu çoğunluğu kadın olan çalışanlarla gerçekleştiriyor. Fabrikadaki 24 kadın işçi, bunun için azim, disiplin ve titizlikle çalışıyor. Kadınların ellerinde şekillenen mozaik banyo, dış cephe, tavan ve duvar kaplamalarında kullanılıyor. ABD, İspanya, Fransa ve İngiltere’ye ihraç ediliyor. Fabrikanın ortaklarından Celil Eren, mermer ocaklarından çıkan atık malzemeleri değerlendirdiklerini belirterek, atık ürünlere dekoratif görünüm kazandırdıklarını söyledi. Eren, Üretime kadınlarımızın eli daha yatkın. Aldığımız verimden memnunuz. 36 personelimizin 24’a kadın. İhracatımızın yüzde 90’ını ABD’ye, diğer bölümünü ise İspanya, Fransa ve İngiltere’ye yapıyoruz. Aynı zamanda turistik işletmelerin de ihtiyacını karşılıyoruz. Mozaik, dekoratif olması ve mikrop barındırmaması nedinleriyle tercih ediliyor. ABD’de genellikle 400 bin dolarlık evlerde kullanılıyor dedi.

Fabrikada üretim şefi olarak görev yapan Gülşen İntepe ise, Kadınlarımız hammaddelerin kesimi ve diziminden birçok çalışma yapıyorlar. Kendileri görevlerini en iyi şekilde yerine getiriyorlar dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.