Muğla Kaliteli Zeytinyağı Elde Etmek İçin 500 Kilometre Yol Geldi

Bursa’nın Osmangazi ilçesindeki bir zeytin bahçesinin ortağı olan ABD uyruklu Chistopher Weldy, bu yıl elde ettikleri 600 kilogram zeytinden yüksek polifenollü zeytinyağı elde edebilmek için, ürününü 500 kilometre mesafedeki Muğla’nın Yatağan ilçesindeki sıkım tesisine getirdi.

Yaklaşık 500 kilometrelik yol kat ederek, sıkım için Yatağan’daki, Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Butik Zeytin ve Zeytinyağcılar Derneği Başkanı Atilla Totoş’un tesisine gelen Weldy, mükemmel zeytinyağını üretmeye çalıştıklarını söyledi. Weldy, zeytinyağının insan hayatındaki yerine vurgu yaparak, Osmangazi’den buraya, bu yağhanedeki makinenin yüksek polifenol elde etme ve kapasitesini denemek için geldik. Biz ağaçlarımıza biyolojik açıdan çok iyi bakıyoruz. Bu doğrultuda en kaliteli zeytinyağını üretmenin yollarını arıyoruz dedi.

Öte yandan zeytinyağı ile ilgili olarak ABD ve Avrupa’da faaliyet gösteren ‘Pytholea’ adlı sivil toplum örgütünün üyesi olan Weldy, Hedefimize ulaştığımızda, diğer zeytinyağı üreticilerini aydınlatmayı amaçlıyoruz. Üreticinin biyolojik ve ekolojik açıdan daha uygun ürün elde etmesinin önünü açmak istiyoruz. Bunu yaparken de yarasa gübresi ve hardal yağı gibi doğal ilaçların zeytin üretimine katkısını göstermek istiyoruz diye konuştu.

Zeytinyağı sıkım tesisinin işletmecisi Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Butik Zeytin ve Zeytinyağcılar Derneği Başkanı Atilla Totoş ise, Osmangazi’deki üreticinin yürüttüğü çalışmayı desteklediklerini söyledi. Totoş, Anadolu’nun değerlerinin müstesna olduğunu vurgulayarak, Hala ürün elde edebileceğimiz kirlenmemiş topraklarımız var. Bütün dünyaya sağlık amaçlı zeytinyağı üretebilecek kapasiteye sahip olduğumuzu biliyoruz. Arkadaşlarımız değişik bir zirai mücadele uygulayarak bu ürünleri 500 kilometre uzaklıktan tesisimize kadar getirdiler. Her türlü ilacın atıldığı bahçelerden çok daha sağlıklı ürün elde etmişler. Dolayısıyla bu ürünlerin yetiştiricilerini tebrik ediyorum dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.