Muğla Zıpkınla 51 Kiloluk Akya Avladı Hd

Muğla’nın Datça ilçesinde zıpkınla dalış yapan 29 yaşındaki Rohat Basut, 160 santimetre boyunda ve 51 kilo ağırlığında dev akya avladı.

Datça’da 4 yıldır profesyonel dalış gerçekleştiren Rohat Basut, Ege Denizi Gökova Körfezi Gereme açıklarında zıpkınla çıktığı balık avında, hayatının en büyük avını yakaladı. Üç arkadaşı ile birlikte dalış yapan Basut, 26 metre derinliğe indiğinde agaşon (ses) yaparak bir süre bekledi. Çıkardığı sese aldanıp kendisine yaklaşan dev balığı gören Basut, ilk atışında hayvanı baş kısmına yakın yerden vurdu. Ancak hayvanı öldüremeyen Basut, uzun süren uğraşlar sonucu, ikinci atışını yaparak balığı yakalamayı başardı.

Arkadaşlarının da yardımıyla 50 dakikalık mücadele sonucu dev balığı tekneyle çıkarmayı başaran Basut, Datça’da ilk kez bu kadar büyük bir akya ile karşılaştığını söyledi. Datça yarımadasının kuzeyinde, Ege denizi kıyılarında dalışlar yaptığını anlatan Basut, ‘Arkadaşlarımla birlikte bu kez de Gereme açıklarında dalış yapıyorduk. Ava çıkarken, büyük bir balık vuracağımı hissediyordum. Adeta içime doğdu. Ancak doğrusunu söylemek gerekirse, bu kadar büyüğünü bende beklemiyordum’ dedi. Nefesle 40 metreye kadar dalışlar yapabildiğini söyleyen Basut, ‘2.5-3 dakika kadar deniz dibinde kalabiliyorum. Dalgıçlık profesyonellik gerektiriyor. Çok uzun süreli eğitimler ve tecrübe gerektiriyor. Kimse eğitim almadan dalış yapmaya heveslenmesin’ diye konuştu.

Basut, yakaladığı dev balığın bir bölümünü parçalayıp buzlukta saklayacağını kalan bölümüyle ise arkadaşlarına ziyafet çekeceğini söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.