Muğla’da ‘Çıntar’ İzdihamı…vatandaşlar 150 Kilo Mantarı 1 Saatte Tüketti

Muğla’da ‘Çıntar’ izdihamı…Vatandaşlar 150 kilo mantarı 1 saatte tüketti
Muğla’nın Menteşe Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Çıntar’ Festivali’nde 150 kilo çıntar bir saat içinde vatandaşlar tarafından tüketilirken, adeta izdiham yaşandı.

MUĞLA – Muğla’nın Menteşe Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Çıntar Festivali’nde adeta izdiham yaşandı. Vatandaşlara ücretsiz dağıtımı yapılan 150 kilo çıntar, közde ve yağda kızartılmış çıntar ile Pide çıntarı bir saat içinde vatandaşlar tarafından tüketilirken, çıntar dağıtımında adeta izdiham yaşandı.
Pazarda kilosu 10-15 lira
Sonbahar aylarında yağışlar ile birlikte güneşin açması sonrası özellikle çamlık alanlarda yetişen, bölge halkının en önemli geçim kaynaklarından birisi haline çıntar, kırsal kesimdeki vatandaşlar tarafından toplanarak kilosu 10-15 liradan satılıyor. Yüksek besin değeri ile de çok besleyici olduğu açıklanan çıntarın zehirli türleri ile birbirinden ayrıştırılmasının önemli olduğu açıklandı.
Vatandaşlar çıntara doydu
Muğla’nın diğer ilçelerinde de çıntar yemek için vatandaşlar festivale akın ederken, ‘Çıntarın toplaması yemesinden daha zevklidir. Dikkat edilmesi gereken zehirli ve zehirsizini ayırt etmek. Çoğu zaman para ile alıyoruz. Ama Menteşe Belediyesi’nin Çıntar Festivali yapması ile bu ürün daha da tanınır hale geldi’ dediler.
Vatandaşlara ücretsiz üç çeşit çıntar sunuldu
Çıntar festivalinde vatandaşlara yağda, közde ve pidesini yapan Belediye personeli de ilgiden oldukça memnun görünürken, ‘Çıntar çeşitlerimizden közleme, kızartma ekşili sarımsaklı, Bir de çıntar öbreği yapıyoruz. Vatandaşlarımıza ikram ediyoruz’ dedi.
‘Pazardaki Çıntar’ı rahatlıkla tüketebilirsiniz’
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Allı ‘Çıntara benzeyen zehirli türler Muğla pazarında satılmamaktadır. Gönül rahatlığı ile Çıntar’ı tüketebilirsiniz. Sadece dikkat edilmesi gereken, çeşitli zamanlarda beyaz renkli bir tür çıkarsa bu karıştırılabilir ve bunu tüketmemek lazım. Bunun haricinde kırmızı veya turuncu renkli olanları rahatlıkla tüketebilirsiniz’ dedi.
Karadeniz’in hamsisi, Muğla’nın çıntarı
Karedeniz’in hamsisi, Urfa’nın kebabı varsa, Muğla’nın da çıntarı olduğunu belirten Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, ‘150 kiloya yakın çıntarımız var. Bunun dört çeşit yemeğini Menteşe halkına, Muğla halkına sunuyoruz. Çıntar Muğla’da kendiliğinden yetişen bir mantar türüdür. Kasım aralık aylarından yağmurdan sonra çıkan bir mantardır. Fakat Menteşe’ye dışarıdan gelip de yerleşen vatandaşlarımız Mantar adını duyunca yemekte biraz sıkıntı yaşıyorlardı. Bunun besin değeri çok yüksek olduğu için biz bu mantar türünü tanıtmak istedik. Geçen yıl birincisini düzenledik. Bu yıl ikincisini düzenliyoruz. Amacımız besin değeri çok yüksek olan bu mantar türü olan bu çıntarı tanıtarak daha geniş bir alana yaymak istiyoruz. Kırsal kesimde oturan vatandaşlarımız, bu ürünü arazide, ormanlık alanda toplayarak şehir merkezinde satarak ekonomik olarak bütçelerine bir katkı sağlıyorlar. Aynı zamanda daha fazla bir insana ulaştırarak çıntar yemelerini sağlıyor. Bunu da festival sayesinde gerçekleştiriyoruz’ dedi.
‘Kırsal kesime ekonomik katkı sağlıyor’
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, ise çıntar ürününün özellikle kırsal mahallelerdeki vatandaşlar için ekonomik bir değer taşıdığın söyledi. Gürün, ‘Her yağmurdan sonra açan güneş ve güneş ile birlikte kendisini gösteren farklı türleri ile bilenlerin ayırabildiği, zehirli ile zehirsizin ayrıldığı çok farklı çıntarları toplayarak buraya getiriyorlar ve ekonomik olarak bu faaliyet kırsal kesimdeki vatandaşlarımıza önemli bir katkı sağlıyor. Bu açıdan baktığımızda bu etkinlik, bu festival çok önemli’ dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.