yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Sel felaketinde onlarca kişi hayatını yitirmişti… AKP’li Bozkurt Belediyesi ‘kusurlu’ bulundu!

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde 11 Ağustos 2021’de Ezine Çayı’nın taşması sonucunda meydana gelen selde 65 kişi hayatını kaybederken, 8 kişi kayboldu, onlarca binada ziyan meydana geldi.

Yaşanan felaketin akabinde hayatını kaybedenlerin yakınları, Kastamonu Yönetim Mahkemesine başvurarak dava açtı. 7 kişilik uzman raporunun akabinde Yönetim Mahkemesi, 2 yıl süren yargılama sürecinin akabinde mağdurları haklı bularak, DSİ 23. Bölge Müdürlüğünü asli kusurlu, Bozkurt Belediyesini de kusurlu buldu. Bunun üzerine Yönetim Mahkemesi, DSİ ve Bozkurt Belediyesini selde hayatlarını kaybeden yakınlarına tazminat ödemeye mahkum etti. Bunun üzerine DSİ icranın geri bırakılması kararı aldı. Mağdurların yakınlarının savına nazaran Bozkurt Belediyesi de hurda bir aracı mal varlığı biçiminde göstererek süreci yaklaşık 4 yıla kadar uzattı. Sel mağdurları, DSİ ve Bozkurt Belediyesi’nin bu tavrından vazgeçerek tazminatlarının ödenmesini talep etti. 

“DSİ, SEL MAĞDURLARINI İKİNCİ SEFER MAĞDUR ETMİŞLERDİR”

Kastamonu Yönetim Mahkemesinin kararının akabinde DSİ’nin tehiri icra kararı alarak süreci 4 yıl daha uzattığını ve sel mağdurlarını ikinci defa mağdur ettiğini söyleyen Avukat Oğuzhan Yazımcı, “11 Ağustos 2021 tarihinde Bozkurt’ta ülkemiz tarihinin en büyük sel felaketi yaşandı. Bu felaketti, yıkım o kadar fazlaydı ki insanlarımız kayboldu, onlarca insanımız vefat etti, binlerce insan iş yerlerini ve meskenlerini kaybetti. Devletimiz felaketin birinci gününden itibaren tüm kurumları ve tüm üniteleriyle birlikte aylarca sel bölgesinde çalışma yürüttüler. İnsanüstü özveriyle sel bölgesinde kayıp insanların bulunması ve mağduriyetlerin giderilmesi, Bozkurt’ta hayatın yine başlaması için tüm imkanlarını devletimiz kullandı.

’Yargı kararı getirilmesi durumunda tazminat ödemesi yapalım’ şeklinde vatandaşların yönlendirilmeleri üzerine ofisimize gelip bizleri ziyaret ettiler. Onlarla görüşmemizin sonucunda Kastamonu Yönetim Mahkemesine de tam yargı dediğimiz halde maddi ya da manevi ziyanların tazmini için dava açılmasına karar verdik. 2 yıllık bir süreçte devam eden davalarımız oldu. Bu davaların bir kısmı bitti, bir kısmı da şimdi neticelenmedi. Bu dava sürecinde uzman raporları alındı. Bu raporlar sonucunda DSİ, sel felaketinin gerçekleşmesinde asli kusurlu, Bozkurt Belediyesi de kusurlu olarak kabul edildi. İki tane kurumun kusurlu davranışlarından kaynaklı bu felaketin gerçekleştiği açık bir halde profesörler tarafından hazırlanmış 7 kişilik bir heyetle sabitlendi. Bu raporlar üzerine yönetim mahkemesi maddi tazminatlarla ilgili hesaplamalar yaptı, kusur oranlarına nazaran de kararını verdi.

Bizler bu tazminatları alabilmek için öncelikle gerekçeli kararın akabinde 30 gün içerisinde kurumlara müracaatta bulunarak sonucunu bekliyoruz. Bu vakit diliminde DSİ ve Bozkurt Belediyesinden bir karşılık dahi verilmedi. Bizlere karşılık verilmemesi üzerine yasal vakitte geçtikten sonra biz, icra takibini başlattık. Olağan koşullarda zati selden ötürü mağdur olan beşerler var, bunun için bir yargı kararı bekliyorduk, ona ait olarak tazminat ödemelerini yapalım diye bir davranış biçimi beklerken tehiri icra dediğimiz yani bu insanların alacaklarını 4 yıla kadar daha uzatabilecekleri bir süreci başlattı DSİ. Tehiri icra kararının akabinde sel mağdurlarına bizler, 4 yıl daha bizler bu tazminatlarını alamayacaksınız dediğimizde insanlardaki üzüntüyü ve yıkımı anlatmaya yetmeyecek duygusal anlar yaşadık. Zira beşerler ailelerini kaybetmiş, annelerini, babalarını, çocuklarını, eşlerini, kardeşlerini kaybetmişler. Bir tane müvekkilimiz var aileden tek kişi olarak kalmış. Bizler de bu insanlara sizler, Bozkurt’taki selde mağdur oldunuz lakin kurumların kusurları da tespit edildi, mahkeme kararını verdi, 4 yıl daha bekleyin dedik, bunun bir izahı yok” dedi. 

“BOZKURT BELEDİYESİ, HURDA BİR ARACI ’MAL VARLIĞIMIZ’ DİYE GÖSTERDİ”

Bozkurt Belediyesinin sel felaketinden çıkmış bir belediye olmasına karşın eksper heyetince kusurlu bulunduğunu belirten Yazımcı, “” formunda konuştu. 

SEL MAĞDURLARI, BİR AN EVVEL TAZMİNATLARININ ÖDENMESİNİ TALEP ETTİ

Selde babasını kaybeden Kübra Çelikbaş ise sorumlularının tazminatlarını ödemesini talep ederek, “Mağdur olduk, bu olaydan 4 ay sonra annem de vefat etti. Annemi ve babamı kaybettikten sonra ablamla iki kardeş kaldık. Şu anda ben 8 aylık gebeyim. Bebek bekliyorum. Babam dünyada olsaydı bebeğimi görmek nasip olurdu. Babam da annem de torununa doyamadılar, vefat ettiler. Bunun sorumlusu Bozkurt Belediyesi ve Devlet Su İşleridir. Biz, mahkememizi kazandık lakin şu anda tazminatımızı vermemek için çabalıyorlar. Bizim de durumlarımız muhakkak, sorumlulukları olan DSİ ve Bozkurt Belediyesi, tazminatlarımızı karşılarlarsa çok seviniriz” diye konuştu.

Selde bütün ailesini kaybeden Can Çevirgen ise, “11 Ağustos 2021 tarihinde sel felaketinde ailemi kaybettim. Sel felaketinde babam Ersin, dedem Erdal, babaannem Asiye ve kardeşim Buyruk Çevirgen’i kaybettik. Bozkurt’taki sel felaketinde hayatlarını kaybeden yakınlarım sebebiyle DSİ ve Bozkurt Belediyesini dava etmiştim. Davamızı kazandık ancak DSİ ve Bozkurt Belediyesi bizleri bir defa daha üzdü. Mahkeme kararının en kısa müddette uygulanmasını talep ediyorum, bizim mağduriyetimiz de giderilsin” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Mardin’de zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.