Sokaklar Öğrencilerin Fırçasıyla Renkleniyor

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde ressam Ali Rıza Başarır'ın gönüllü olarak resim eğitimi verdiği öğrenciler, sokakları boyuyor.

Yaşları 7 ile 15 arasında değişen öğrencilere yaklaşık 5 ay eğitim veren Başarır, çocuklarla ilçedeki bir sokağı boyamaya karar verdi. İlçe merkezinde bulunan Belen Mahallesi 2036 Sokak'ta oturan ev sahiplerinden alınan iznin ardından konutların dış cepheleri, yollar ve duvarlar farklı renklerde boyandı.

Öğrenciler, sokaktaki evlerin duvarları ile yollarına kuş, kaplumbağa, denizatı, ahtapot, penguen ve çizgi film karakterleri resmetti.

Başarır, gazetecilere yaptığı açıklamada, çocukların kendi sokakları ve parklarını aldıkları eğitimle renklendirdiğini söyledi.

– 'Zeytin Dalı Sanat Sokağı'

İlk sokağın boyamasını bitirdiklerini anlatan Başarır, 'Kursa katılan her çocuk sınıflarında en iyi resmini yapıyor. Mahalle de çok mutlu oldu. Sokak eski kötü görüntüsünden kurtuldu ve rengarenk oldu. Sokağın adını Zeytin Dalı Sanat Sokağı olarak koymak istiyoruz.' dedi.

Belen Mahalle Muhtarı Harun Karamanlı ise boyanan sokağı vatandaşların çok beğendiğini belirterek, projeyi gören diğer sokak sakinlerinin de resim çizilmesi talebinde bulunduğunu kaydetti.

Resim kursuna ilk katılan 8. sınıf öğrencisi Recep Akyol, güzel sanatlar lisesine gitmeyi hedeflediğini anlattı. Resim yapmayı çok sevdiğini, yeteneğini gönüllü öğretmeleri Ali Rıza Başarır sayesinde geliştirme fırsatı buldukları için mutlu olduğunu vurguladı.

24 Şubat'ta kursa katıldığını ve eğitimin ardından sokağı boyadıklarını kaydeden Berra Mutlu, 'Çok güzel oldu. Hafta sonları canım sıkılıyordu. Buraya geldiğim için çok mutluyum hem de öğreniyorum. Kurs ama bu bana eğlence gibi geliyor.' diye konuştu.

Resim çizmeyi çok sevdiğini ve yaparken eğlendiğini ifade eden Melek Dural da sokağın rengarenk olduğunu, sokaktan geçenlerin de çok beğendiğini belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.