Tarım Arazisinde Başlayıp Ormanda Sıçrayan Yangında 40 Hektar Alan Kül Oldu

Tarım arazisinde başlayıp ormanda sıçrayan yangında 40 hektar alan kül oldu
Yerleşim alanlarını da tehdit eden yangında, 40 hektar ormanlık alan ve tarım arazisi zarar gördü

MUĞLA – Muğla’nın Seydikemer ilçesinde, zeytinlik alanda başlayarak ormana sıçrayan yangın havadan ve karadan yapılan 2 saatlik çalışma sonucu kontrol altına alındı. Yerleşim alanlarını da tehdit eden yangında, 40 hektar ormanlık alan ve tarım arazisi zarar gördü.
Edinilen bilgiye göre; bugün saat 14.45 sıralarında, Seydikemer ilçesi İzzettin Mahallesi Boğaziçi-Dodurga yolu mevkiinde bulunan zeytinlik alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Ziraat alanında başlayıp orman sahasına sıçrayarak İzzettin köyüne doğru devam eden yangına, Kemer Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri tarafından ilk müdahale saat 14.55’de yapıldı.
Şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla büyüyen ve yerleşim alanlarını tehdit etmeye başlayan yangına Muğla orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 4 helikopter, 1 uçak, 3 pikap, 2 ilk müdahale aracı, 7 arazöz, 4 su ikmal aracı, 2 dozer, 6 teknik personel, 5 memur ve 47 söndürme işçisiyle havadan ve karadan yoğun bir şekilde müdahale edildi. Bölge sakinlerinin de destek verdiği söndürme çalışmaları sonucu yanlık saat 16.30 sıralarında kısmen kontrol altına alındı.
Yaklaşık 40 hektar zirat arazisi ve ormanlık alanın zarar gördüğü yangında söndürme ve soğutma çalışmalarına devam edildiği belirtildi. İlk belirlemelere göre ihmal ve dikkatsizlikten meydana geldiği tespit edilen yangının faili araştırılıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.