Türkiye Mor Pedallarla Renklenecek

Muğla’da kurulan ve ülke genelinde yaygınlaşan Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği, bisiklet kullanımını kadınlar arasında yaygınlaştırmak ve spor konusunda farkındalık oluşturmak için tüm Türkiye’yi kapsayacak bir proje gerçekleştiriyor.

Bin kadının katılması beklenen proje kapsamında 19 Mayıs günü Muğla’dan 44 kadın bisikletçi Türk Bayrağını Aydın’a taşımak üzere yola çıkacak. Bayrak diğer illerdeki kadın bisikletçilerin devralması ile elden ele tüm Türkiye’yi gezecek. 30 Ağustos günü bayrağın Antalya’daki bisikletçi gönüllü kadınlar tarafından Muğla’ya getirilmesi ile etkinlik sona erecek.

Muğla Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği Başkanı Yasemin Duygulu proje ile ilgili yaptığı açıklamada, ‘Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği üyesi 44 gönüllü kadın bisikletçi 19 Mayıs sabah 10.15’te Muğla Valisi Esengül Civelek tarafından Aydın’a yola çıkmak üzere uğurlanacak. Bisiklet turunda her şehirde bayrak el değiştirecek. Tüm Türkiye’yi gezecek olan bayrak son olarak Antalya’dan Muğla’ya getirilecek ve organizasyon 30 Ağustos’ta sona erecek. Projeye katılan pedalcılarla, kadın dayanışması ile her zorluğun aşılacağı ve istenirse bir araya gelerek el ele güçlenileceği mesajına katkıda bulunacağız’ dedi.

Gerçek bir kadın hareketi

Duygulu, ‘Menteşe’de iki yıl önce hayata geçirdiğimiz Mor Pedal grubumuz, 8 Mart’ta kurumsal kimlik alarak Muğla Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği adını aldı. 18- 65 yaş aralığında bulunan gönüllülerimizle her Çarşamba ve Cumartesi günü bir araya gelerek pedal çeviriyoruz. Bize İstanbul’da ‘Mor Pedal’ı biliyor musunuz’ diye soruyorlar. Hakkari’den arayan oluyor. Bazı şehirlerde Mor Pedal Dernekleri kurulmaya başladı. Anladık ki kadın, bisiklet kullanınca çevresindeki herkes bundan etkileniyor. Açıkçası çalışmalarımız tüm Türkiye’ye kadın hareketi açısından ilham kaynağı oldu. Mor Pedal gerçek bir kadın hareketidir’ dedi. – MUĞLA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.