Vali Civelek, Kadın Akademisini Ziyaret Etti

Muğla Valisi Esengül Civelek, Köyceğiz Belediyesi’ni ve Köyceğiz Belediyesi Kadın Akademisini ziyaret etti.

İlk olarak Köyceğiz Belediyesini ziyaret eden Vali Civelek, Belediye Başkanı Kamil Ceylan’dan ilçede yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Daha sonra Kadın Akademisine giden Vali Civelek, tarihi Sabri Başoğlu Konağında ev hanımlarının ürettiği el işi ürünlerin sergilendiği atölyeleri ziyaret etti.

Ziyarette, Vali Civelek’e Köyceğiz Kaymakamı Erdinç Dolu, Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan, İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Köyceğiz İlçe Emniyet Müdürü Yılmaz Lima, İlçe Jandarma Komutan vekili Başçavuş Mustafa Ten, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Gönül Fırat eşlik etti.

Kadınların toplumsal yaşamın her alanında konumlarının güçlendirilmesini, mesleki bilgi-beceri kursları ile meslek sahibi olmalarını, gelir elde edici aktiviteler gerçekleştirmelerini çok önemsediklerini ifade eden Vali Civelek, kadınlar tarafından el emeği, göz nuruyla üretilen her ürünün değerli olduğunu söyleyerek, yapılan çalışmaları desteklediklerini, kadınların el becerilerinin değerlendirilmesi için oluşturulan pazar ve el işi üretim atölyelerinin artarak devam etmesini dilediğini aktardı. Vali Civelek, yöresel yemekler standına da özel ilgi gösterdi.

Vali Civelek, akademide yapılan çalışmalar hakkında Akademi Başkanı Berrin Orhan’dan bilgi alarak, Hanımeli Pazarındaki el işi stantlarında el işi yapan kadınlarla tek tek sohbet etti.

Köyceğiz Kadın Akademisi

Köyceğiz Kadın Akademisi; kadınları sosyal hayatın içerisinde donanımlı, sağlıklı, duyarlı, eğitimli, üretken, bilgili, sosyal bir birey haline dönüştürmek, kadınların ev ve çalışma hayatı içerisinde karşılaştıkları sorunlara çözüm üretici çalışmalar yapmak ve bu amaçlarla faaliyetlerde bulunmak, dar gelirli kadınların ekonomik üretime katılımını teşvik etmek, sosyal ve ekonomik olarak güçlenmelerine katkıda bulunmak amacıyla Köyceğiz Belediyesi bünyesinde gönüllü kadınların bir araya gelerek kurdukları bir dayanışma platformudur.

Taş, kabak süsleme, el örgü, resim, kağıt rölyef, ahşap boyama, ipek koza, dikiş-nakış, kağıt kıvırma-telkari, geri dönüşüm, strafor tablo yapımı ve keçe atölyesi bulunan akademide sağlık, eğitim, kültür-tarih, spor-sanat, sosyal yardım, üretim ve pazarlama, doğa-gezi, geri dönüşüm ve hukuk konularında kadınlara eğitim verilmektedir. – MUĞLA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.