Yaralı Sanılan Balık ‘Ay Balığı’ Çıktı

Muğla’nın Fethiye ilçesinde turistlerin deniz yüzeyinde gördüğü ve yaralı zannettiği balığın ‘ay balığı’ olduğu anlaşıldı.

Foça Mahallesi’nde günübirlik tekne turuna katılan turistler, Çalış Plajı açıklarında deniz yüzeyine yakın büyük bir balık gördü.

Yavaş hareket eden balığın yaralı olduğunu düşünen tatilciler durumu Fethiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. Yapılan incelemede balığın kemikli balıklar arasında en ağır balık olma unvanına sahip ‘ay balığı’ olduğu belirlendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Su Ürünleri Fakültesi Balıkçılık Temel Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halit Filiz, yaptığı açıklamada, ay balığının Ege ve Akdeniz kıyılarında zaman zaman görüldüğünü, dünya üzerindeki tüm denizlerde bulunan bir balık türü olduğunu söyledi.

Balığın 200 metre derinliğe kadar inebilsede genelde yüzeye yakın yüzmeyi tercih eden bir tür olduğunu anlatan Filiz, ‘Ay balığı anormal görünüşüyle ilgi çeken balıklardan biridir. 3 metreye ulaşabilen boyları ve ulaşabildiği 2 bin 300 kilogram ağırlığıyla kemikli balıklar arasında en ağır balık olma unvanını taşımaktadır. Genel olarak ay balığı halkımız tarafından çok bilinen bir balık değildir ama oldukça etkileyici bir balıktır. Hem sahip olduğu şekli hem de alışılmadık davranışları ile ay balığı hala denizlerdeki gizemli balıklardan biridir.’ diye konuştu.

Ay balığının deniz yüzeyine yakın yüzerek güneşin tadını çıkardığını ifade eden Filiz, balığın genellikle büyük olan sırt yüzgecini sudan dışarı çıktığında köpek balığıyla karıştırılabildiğini dile getirdi.

Filiz, balığın denizanaları, eklem bacaklı kabuklular ve küçük balıklarla beslediğini, derisinin kalın, etinin kötü kokulu ve lezzetsiz olması nedeniyle ekonomik olarak değerlendirilmediğini kaydetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.