yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Uzmanı öneriyor: Kanser hastalarına umut olacak!

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, ana vatanı Asya ile Kuzey Amerika olan ve Türkiye’de de Kaz Dağları’nda doğal olarak yetişen Artemisia Annua bitkisinin lisanımızda yavşan otu, Kabe süpürgesi, Kabe kekiği ve peygamber süpürgesi isimleri ile bilindiğini söyledi. Karabulut, radice annua, viridis, foliis pinnatis ve tatlı pelin otu ismiyle da anılan bitkinin sıhhat açısından birçok yararının olduğunu tabir etti.

Uzakdoğu’da birtakım ülkelerde bitkinin kutsal yerleri süpürmek için kullanıldığını ve muhtemelen de peygamber süpürgesi ve Kabe kekiği isimlerinin da bununla temaslı olduğunu aktaran Prof. Dr. Karabulut, klasik olarak ateş düşürücü olarak kullanılan bu bitkinin antibakteriyel olduğunu ve kanamayı denetim ettiğini söyledi.

Bu bitkinin tesirli bir sıtma ilacı olduğunu da tabir eden Prof. Dr. Karabulut, şunları söyledi:

“Yaprakları antiseptik ve sindirimi kolaylaştırıcıdır. Yapraklarından yapılan lapa haricen burun kanaması, haşlanma ve apseler üzerine uygulanır. Bitkiden elde edilen yağ parfümeride kullanılır. Bitkinin sıtma tedavisinde tesirli olduğuna dair keşif nedeniyle, 2015 yılı Nobel Tıp Mükafatı, keşfi yapan Tu Youyou’ya verilmiştir. Klâsik Çin tıbbında (TCM), ateşi tedavi etmek için sıcak su ile hazırlanır. Çayını Dünya Sıhhat Örgütü 2012 öncesinde kuşkulu bulmuş olsa da 2012’de yapılan çalışmalarda ve Covid 19 sürecinde aşı çalışmalarında da kullanıldığı bilinmektedir. Vietnam savaşında Kuzey Vietnam askerleri yaygın olarak malaryaya yakalanmaktaydı. Bu durum Çin hükümetini daha uygun ve tesirli antimalaryal ilaçlar geliştirmeye yöneltmiştir. Dr. Tu Youyou ve grubunun liderliğiyle başlatılan projede Çin’de bulunan tıbbi bitkilerin yaklaşık on bini incelenmiş, bunların ortasında seçilenlerin tahlilleri yapılmış ve A. annua üzerine yoğunlaşılmıştır. Kullanılan ekstraksiyon teknikleri sonucunda elde edilen ekstrelerin toksik tesirleri olduğu görülmüştür. Bunun üzerine tekrar etnobotanik araştırmalar yapılmış ve bir arkeolojik hafriyat esnasında Ge Hong tarafından (MS 281-340) yazılan bir kitap bulunmuştur. Bu kitapta A. annua’nın geçmeyen ateşli hastalıklarda kullanıldığı ve kullanımının taze bitki suyu biçiminde olduğu öğrenildikten sonra, laboratuvarda Dr. Tu Youyou etkin moleküllerden biri olan antimalaryal faal husus artemisi ve türevlerini 1972 yılında izole etmiş ve bu çalışmaları 2015 Nobel mükafatını almasına neden olmuştur. Artemisinin ve türevlerinin malarya tedavisinde kullanımının aktifliği ve düşük toksititesi kanıtlandıktan sonra öteki terapötik olabilecek antiparaziter, antiviral, antifungal, antiastmatik, antienflamatuar ve potansiyel antikanser işlevleri üzerine çalışmalar yapılmaya başlanmıştır”

KANSER HASTALARINA UMUT OLACAK

Kanser hücrelerine selektivitesinin yüksek olması nedeniyle, artemisin ve türevlerinin anti kanser potansiyelleri olduğunu da lisana getiren Karabulut, “Bitki merkezli yapılan araştırmalarında umut verici sonuçlar bulunmaktadır. Artemisinin ile yapılan araştırmalarda kemoterapi ve radyoterapiye dirençli hücre kültürlerinde bile antikanser potansiyeli gösterilmiştir. Prostat kanserinde gerilemeye neden olabileceği ve kanser hücre kültürlerinde, antitümör ve antianjiogenik tesir gösterdiği ve gastrik kanserde tümör büyümesini durdurduğu, glioblastomada öteki kemoterapotikler ile kombine kullanılarak kanser tekrarını önleyebileceği gösterilmiştir. Karaciğer kanserlerinde tesirli olduğu ve 5-florourasil ile birlikte daha faal olduğu çalışmalarda mevcuttur. Kolorektal kanser ve endometrial kanserlerin yayılımını önleyici rolü olduğunu ve tekrar ağız ve gırtlak kanserinde de tesirli olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar vardır.”

PEYGAMBER SÜPÜRGESİ NASIL KULLANILIR?

Bitkinin kullanımına dair de bilgiler veren Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bir tatlı kaşığı kurutulmuş peygamber süpürgesi (pelin) otu üzerine bir bardak kaynar su eklenir. 10 dakika demlenmesi için beklenir. Akabinde çay süzülür ve bal yahut doğal tatlandırıcılar ile tatlandırılarak içilir. İçerisine çubuk tarçın da eklenebilir. Pelin otu çayı günde en fazla iki kere içilmelidir. Peygamber süpürgesi (tatlı pelin otu) yağı, deri tahrişi ve pullanmalarda kullanılabilir. 2-3 damla pelin otu yağı ciltteki tahriş olan bölgelere masaj yapılarak sürülür ve 10 dakika beklenir. Akabinde ılık suyla durulanır. Uygulama haftada iki kere tekrar edilebilir. Ciltte kızarıklık, kaşıntı, kabarma üzere alerjik tesirler görülürse, hiçbir halde kullanılmamalıdır.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Nefesinizi gizlice kesiyor… Kokulu mumlar hayati tehlike taşıyor olabilir!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.